Yabancı Uyruklu Vatandaşlar

  • 03.09.2021 11:02

Yabancı uyruklu vatandaşlardan istenilen belgeler

1- Çiftlerin evlilik için sağlık raporu. Alınacak sağlık raporu aile hekimliklerinden (raporlar imzalı, kaşeli ve resimli olmalıdır) veya devlet hastanelerinden temin edilebilir.  (Evl. Yönt. Md. 20.)

2- Fotoğraf 5 adet (.Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.)Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalıdır

3- Evlenme ehliyet belgesi vatandaşı olduğu ülke makamlarınca düzenlenmiş olan (evlenmesine engel bir durumun olmadığını belirten, evlenebilir, evlilik için, evlenme amaçlı, evlenme beyannamesi gibi ibarelerin yer aldığı medeni halini belirten uluslararası geçerliliği olan bir belgedir.)

4- Doğum belgesi (uluslararası) kişinin doğduğu ülke makamlarınca düzenlenmiş olan  (anne adı baba adı doğum yeri doğum tarihinin vs yazılı olduğu uluslararası geçerliliği olan bir belgedir.)

5- Pasaport ve pasaport tercümesi. Pasaport bilgiler ile tüm evraklardaki bilgiler Türkiye sınırları içersin de Türkçe tercümeleri yaptırılıp noterden tasdik ettirmeleri gerekmektedir.

Önemli Hatırlatmalar

İran, Rusya, Irak, Fas vatandaşları İstanbul’daki konsolosluklarından fotoğraflı bir şekilde bekârlık belgeleri almaları gerekmektedir.

Bağlı bulundukları konsolosluklarından aldıkları evrakları İstanbul içeresindeki herhangi bir kaymakamlık yazı işleri müdürlüğüne onaylatmaları gerekmektedir.

Düzenlenen evrakların işleme alınabilmesi için Apostille yapılmış ise; noter tasdikli Türkçe tercümeleri veya çok dilli şeklinde düzenlenmiş ise direkt evlendirme memurluğuna müracaatları alınabilmektedir.

Yabancı ülkenin makamlarınca düzenlenmiş ise düzenlendiği ülkedeki Türk büyükelçisinin konsolosluk şubesi tarafından "İmza ve mühür  Makama aittir." şeklinde aslı tasdik ettirilir.

Not: pasaport vizesi, ikamet tezkerelerinin süresi dolanların başvuru alınmaz.

Çiftlerden biri veya  her ikisi Türkçe bilmiyor ise başvuru esnasında ve nikah töreni sırasında yeminli tercüman getirmeleri yasal zorunluluktur.

Çiftlerden biri veya her ikisinin yabancı uyruklu olduğu durumlarda başvuru günü Çarşamba günüdür.

Eşlerden biri Türk vatandaşı ise hangi belediye sınırları içeresinde ikamet ediyor ise oraya başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yabancıların ikamet ve seyahatleri hakkında kanun ve 5682 sayılı pasaport kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunmaları gerekmektedir.

 Vize süresi dolan yabancı uyruklu vatandaşların yapmış oldukları müracaatlar kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Eksik evraklarla yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmez.

Yabancı evrakların geçerlilik süresi ülkelere göre değişiklik göstermektedir.

Evlendirme iletişim:

[email protected]

Adres:

Bayrampaşa Belediyesi

Evlendirme Şefliği ve Nikah Salonları

Kocatepe Mah.Şehir Parkı Cad. No:10  BAYRAMPAŞA / İSTANBUL

Logolar
HASAN MUTLU

T.C. Bayrampaşa Belediye Başkanlığı - 2024

Tüm hakları saklıdır.

E-posta: [email protected]

Adres: Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:2 Bayrampaşa / İstanbul

Bayrampaşa Belediyesi yeniliklerini takip edin

Bize Ulaşın

444 1 990

BELEDİYE BAŞKANI

HASAN MUTLU