Evlilik işlemlerinde Türkiye’de bir ilk

  • 03.09.2021 11:02

Evlendirme dairelerinde evlilik işlemlerinin güvenliğini sağlayan Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS), Türkiye’de ilk kez Bayrampaşa Belediyesi’nde kullanılmaya başlandı. Uygulamadan oldukça memnun olan çiftler, başvurularından daha emin olduklarını söyledi.

 Evlilik işlemlerinde Türkiye’de bir ilk

NİKÂH İŞLEMLERİNDE ÜST DÜZEY GÜVENLİK SAĞLIYOR

Bayrampaşa Belediyesi, Türkiye’de ilk kez hayata geçirdiği uygulama ile yine diğer belediyelere örnek oldu. Bayrampaşa Belediyesi evlendirme memurları, artık Kimlik Erişim Cihazı (KEC) ile T.C. kimlik kartı doğrulaması yapıyor. Evlilik için müracaata gelen çiftlerin çipli kimlik kartı ile Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Paylaşım Sistemi üzerindeki kimlik doğrulama sistemine ve belediye AKOS sistemine bilgilerinin kaydedilmesinin ardından, evlenecek olan çiftlere talep ettikleri tarihler için nikâh randevuları oluşturuluyor. Böylece nikâh işlemleri öncesi ve nikâh günü oluşabilecek herhangi bir sahteciliğin önüne geçilmiş olunuyor.

SAHTE KİMLİKLERİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Çipli kimlik kartı ile parmak izi doğrulamasının olası sahteciliğin önüne geçmek için çok önemli olduğunu vurgulayan Bayrampaşa Belediyesi Evlendirme Şefi Metin Kutbay, “Başvuru aşamasında kişilerin kimliklerindeki fotoğrafı ile fiziki değişimleri (saç ekimleri, estetik operasyonlar, küçük yaşlarda çekilmiş olan fotoğraflar, imza uyuşmazlığı) gibi nedenlerden dolayı kişinin kimliği üzerinde zaman zaman şüpheye düşebiliyorduk. Sahte kimliklerle başvurunun önüne geçmek, evlilik işlemlerinin daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütebilmesinin sağlanması, büyük önem arz ediyor. Bu sistemle birlikte hem evlenecek olan çiftlerin hem nikâh işlemlerini yürüten evlendirme memurlarının güvenliğini sağlamış oluyoruz. Bu uygulama vatandaşlarımız tarafından da memnuniyetle karşılanıyor” dedi.

İÇERİK GALERİ

Logolar
HASAN MUTLU

T.C. Bayrampaşa Belediye Başkanlığı - 2024

Tüm hakları saklıdır.

E-posta: [email protected]

Adres: Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:2 Bayrampaşa / İstanbul

Bayrampaşa Belediyesi yeniliklerini takip edin

Bize Ulaşın

444 1 990

BELEDİYE BAŞKANI

HASAN MUTLU