BİLGİ EVLERİ

  • 03.09.2021 11:02

Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Evleri 8-14 yaş arası çocuklarımızın zihinsel, sosyal, fiziksel ve ahlaki gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Bilgi Evlerimiz; çocuklarımızın ailede ve okulda aldıkları eğitimin yanında onların hem derslerine yardımcı olan hem de eğitim, kültür, sanat ve spor kulüpleri ile kendilerini keşfetmelerini sağlayan bir destek eğitim kurumudur. Uygulanan eğitim programıyla Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, sahip olduğu tarihi mirasın ve ait olduğu medeniyetin değerlerinin farkına varan bir nesil yetiştirmek amaçlanmaktadır. Ayrıca özgün programlarıyla kendi hizmet alanındaki kurumlara da örnek olmayı hedeflemektedir.

BİLGİ EVLERİ

Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Evleri 8-14 yaş arası çocuklarımızın zihinsel, sosyal, fiziksel ve ahlaki gelişimlerine katkı sağlamaktadır.

Bilgi Evlerimiz; çocuklarımızın ailede ve okulda aldıkları eğitimin yanında onların hem derslerine yardımcı olan hem de eğitim, kültür, sanat ve spor kulüpleri ile kendilerini keşfetmelerini sağlayan bir destek eğitim kurumudur. Uygulanan eğitim programıyla Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, sahip olduğu tarihi mirasın ve ait olduğu medeniyetin değerlerinin farkına varan bir nesil yetiştirmek amaçlanmaktadır. Ayrıca özgün programlarıyla kendi hizmet alanındaki kurumlara da örnek olmayı hedeflemektedir.

2005 yılında açılan ve Bayrampaşa’da 5 farklı mahallede bulunan Bilgi Evlerimiz Yaz ve Kış Okulları olmak üzere her yıl 3000 öğrenciye hizmet vermektedir.

Bilgi Evlerimiz, bugüne kadar 50 binin üzerinde çocuğumuza hizmet vermiştir.

HİZMET MERKEZLERİMİZ

Bilgi Merkezi (İsmetpaşa Mah.)

Nazmiye Kaya Bilgi Evi (Kocatepe Mah.)

Altıntepsi Bilgi Evi

Kartaltepe Bilgi Evi

Terazidere Bilgi Evi

KULÜPLERİMİZ

Fen Kulübü (3-4-5-6-7-8. Sınıf)

Matematik Kulübü (3-4-5-6-7-8. Sınıf)

Sosyal Bilgiler Kulübü (4-5-6-7. Sınıf)

Türkçe Kulübü (3-4-5-6-7-8. Sınıf)

İngilizce (2-3-4-5-6-7-8. Sınıf)

Etüt  (2-3-4. Sınıflar)

Kur’an-ı Kerim- Siyer

Değerler Eğitimi

Okuma Kulübü

Geleneksel Sanatlar / Ebru

Resim Kulübü

Satranç Kulübü

Müzik Kulübü

Bilgisayar Kulübü

Tiyatro Kulübü

Basketbol Kulübü

Cimnastik Kulübü

Gezi- Tarih Kulübü

İzcilik Kulübü

Halk Oyunları

YAZ OKULU

Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Evleri Yaz Okulu her yıl yaz aylarında iki ay süreyle yapılmaktadır.

Yaz Okulu'ndaki amaç; çocuklarımızın yaz tatillerinde dinlenirken zamanlarını verimli bir şekilde geçirmelerini, spor, sanat ve genel kültür alanlarındaki becerilerini geliştirmelerini sağlamaktır.

Yaz Okulu'nda;

Kur'an-ı Kerim,

Teknoloji Tasarım/Scratch,

İngilizce,

Oyunlarla Matematik,

Edebiyat ve Basın Yayın,

Akıl Oyunları,

Çevre ve Doğa,

Minik Seyyahlar,

Futbol (erkek),

Basketbol,

Voleybol (kız),

Jimnastik,

Karate,

Tenis,

Okçuluk,

Müzik,

Ebru,

Tasarım Atölyesi,

Tiyatro,

Resim,

branşlarında eğitimler verilerek çocukların eğlenirken öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

REHBERLİK ÇALIŞMALARI

Uzman rehber öğretmenlerimiz nezaretinde yıl boyunca veli ve öğrenci görüşmeleri yaparak, ailelerimizle işbirliği halinde geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza psikolojik destek sağlıyoruz. Tüm yıl boyunca öğrencilerimiz için uygun eğitim programı ve değerler eğitimi programı hazırlıyor, problemli öğrenci davranışlarına ve ailelere yönelik danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Velilerimize yönelik “Veli Akademileri” başlığında veli seminerleri düzenliyor, değerler eğitimi konu başlıklarında Aile Bültenleri ve Öğrenci Bültenleri yayınlıyoruz. Öğrencilerimize yönelik; öğrenci seminerleri ve mesleki eğilim, sınav kaygısı, başarısızlık nedenleri gibi ölçekler uygulayarak, gelişimlerini ve davranışsal becerilerini ölçüyoruz.

Öğrencilerimizin sorunlarını çözme becerilerine yardımcı olup, kişiye özel hedef belirleme noktalarında rehberlik yaparak, ölçeklerin analizlerini ailelerle ve öğrencilerle birebir paylaşıyoruz. Ve yine velilerin ve öğrencilerin memnuniyetlerini tespit etmek ve kendimizi geliştirmek amacıyla çeşitli anket formları hazırlayarak uyguluyoruz.

DEĞERLER EĞİTİMİ

Değerler Eğitimi kapsamında; sevgi, saygı, sabır, özgüven, dürüstlük, adalet, vefa, sorumluluk, çalışkanlık, yardımseverlik gibi kavramlar dini ve kültürel değerlerimizden örneklerle tüm kulüp faaliyeti derslerimizde işlenmektedir.

Amacımız; çocuklarımızın güzel ahlak ile donanmış, sağlam karakterli, Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, kimlik sahibi bir nesil olarak yetişmelerine katkı sağlamaktır.

SEMİNERLER

Bilgi Evlerinde; eğitim komisyonumuzun uygun gördüğü konularda, alanında uzman misafirler davet edilerek her yıl düzenli olarak öğrencilerimize yönelik öğrenci seminerleri, velilerimize yönelik aile akademisi seminerleri ve öğretmenlerimize yönelik bilgi paylaşımı ve hizmetiçi eğitim seminerleri düzenlenmektedir.

Seminerlerimizde; velilerimizle işbirliği yapılarak ailede ve eğitim kurumlarında verilen eğitimin uyumlu olması ve öğrencilerimize daha verimli eğitim verilmesi amaçlanmaktadır.

GÖSTERİ ve ETKİNLİKLER

Bilgi Evlerimizde her yıl düzenli olarak; Bilgi Yarışmaları, Münazara- Resim- Şiir- Kompozisyon Yarışmaları, Siyer Yarışması, Geziler, Çocuk Şenliği, Mezuniyet Töreni, “Seyirci Kalamayız” Sosyal Sorumluluk Projeleri, Yılsonu Ebru Karakalem Sergisi, Mezunlar Pilav Günü, Ramazan Programı İftar Yemekleri, Eğitim Seminerleri, Satranç Turnuvası, Spor Turnuvaları vb gösteri ve etkinlik programları yapılmaktadır.

SEYİRCİ KALAMAYIZ

Ülkemizde ve dünyada meydana gelen deprem, sel ve benzeri olaylar karşısında dayanışmayı ve paylaşmayı amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi olan“Seyirci Kalamayız” Projesi ile Bilgi Evleri öğrencilerinin kardeşlik, yardımlaşma ve paylaşma duygularını canlı tutmayı hedefliyoruz.

Pakistan’da yaşanan sel felaketi ile başlayan proje, Somali’deki açlık ve kıtlık, Van depremi, Nepal depremi, Halep için battaniye, Yemen’deki açlık ve çocuk ölümlerine dikkat çekme gibi kampanyalarla yardım faaliyetlerine devam etti.

ÖĞRENCİ VE VELİ BÜLTENLERİ

Bilgi Evleri Eğitim Komisyonu ve Rehberlik Birimimizin uzman öğretmenleri tarafından hazırlanan öğrenci ve veli bültenleri yıl içinde periyodik olarak yayınlanmaktadır.

Veli bültenleri, değerler eğitimi konu başlıklarında ve velilerimizin ilettiği sorunlar doğrultusunda ailelere yönelik olarak hazırlanmaktadır. Çocuklarımızın eğitimi ve yaşanılan problemler karşısında ebeveynlerin yapabilecekleri hakkında öneriler sunulmaktadır.

Öğrenci bültenleri, çocuklarımızın sağlam karakterli olmaları için her ay bir değer içeren kavramı anlatmak amacıyla hazırlanmaktadır. Çocuklarımızın sevgi, saygı, sorumluluk, özgüven, yardımseverlik, dürüstlük, adalet, sabır, şükür, vefa gibi kavramları eyleme döküp davranışa dönüştürmeleri, daha aktif ve duyarlı olmaları için öneriler sunulmaktadır.

HAYAL TRENİ ÇOCUK DERGİSİ

Bilgi Evleri kurulduğu günden bu yana iki aylık periyotla yayın hayatına devam eden Hayal Treni dergisi; öğrencilerimizin kendi hikâye, masal, deneme ve şiirlerinden oluşan bir çocuk dergisidir.

Hayal Treni dosyalarımız büyüklerin erişemeyeceği yerdedir. Hayal Treni iyilik taşır. Hayal Treni’nin freni yoktur. Hayal Treni çocukların olduğu her yerden geçer. Hayal Treni büyüklere barışı ve sevgiyi hatırlatır.

BAYRAMPAŞA BİLGİ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ

Bilgi Evleri bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Bayrampaşa Bilgi Gençlik ve Spor Kulübü; basketbol ve izcilik branşlarında lisanslı sporcular yetiştirmektedir. Spor kulüplerimiz ile genç yetenekleri keşfedip, örnek bir sporcu olma yolunda çocuklarımızı her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutarak onlara sporu sevdirme ve sporun özü olan ahlak ve erdemi aktararak gençlerimize sahip çıkmak amaçlanmaktadır.

BASKETBOL KULÜBÜ

Basketbol Kulübünde; spor okuluna gelen çocuklarımıza temel basketbol teknikleri öğretilmektedir. Bilgi Gençlik ve Spor Kulübüne devam eden her yaş grubundan lisanslı sporcularımızla antrenman çalışmaları yapılarak Basketbol Federasyonuna bağlı olarak liglerde mücadele edilmektedir.

Amacımız; çocuklarımıza basketbolu sevdirmek, biomotorik özelliklerini geliştirmek, takım ruhu, arkadaşlık, yardımlaşma ve sabır gibi duyguları geliştirerek, Bayrampaşa’da değerli basketbolcu ve sporcular yetiştirmektir.

İZCİLİK KULÜBÜ

Bayrampaşa Bilgi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde faaliyetlerine devam eden Bayrampaşa İzcileri, 190 lisanslı izcisiyle birlikte eğitimlerine, yaz ve kış kamplarına her yıl düzenli olarak devam etmektedir.

Amacımız; çocuklarımıza doğa bilincini kazandırmak, disiplin, çevreye saygı, paylaşma, ortak çalışma ve sorumluluk duygusu geliştirmektir.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

 

ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

BİLGİ MERKEZİ İsmetpaşa Mah. Muhtarlık Çıkmazı Sk. No:1  Tel: 0 (212) 544 12 72 
NAZMİYE KAYA BİLGİ EVİ   Kocatepe Mah. 19. Sk. No:100  Tel: 0 (212) 640 10 06          
TERAZİDERE BİLGİ EVİ Terazidere Mah. Göl Sk.  Tel: 0 (212) 613 82 75           
KARTALTEPE BİLGİ EVİ Kartaltepe Mah. Kültür Sk. No:8  Tel: 0 (212) 497 19 60
ALTINTEPSİ BİLGİ EVİ Altıntepsi Mah. Yeni Sk. No:13 Tel: 0 (212) 501 74 40   

İÇERİK GALERİ

Logolar
HASAN MUTLU

T.C. Bayrampaşa Belediye Başkanlığı - 2024

Tüm hakları saklıdır.

E-posta: [email protected]

Adres: Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:2 Bayrampaşa / İstanbul

Bayrampaşa Belediyesi yeniliklerini takip edin

Bize Ulaşın

444 1 990

BELEDİYE BAŞKANI

HASAN MUTLU