Acil Durum ve Afet Tatbikatı

  • 03.09.2021 11:02

Bayrampaşa’da, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, UMKE, AFAD, İstanbul İtfaiyesi ve Bayrampaşa Arama Kurtarma (BAYRAK) ekiplerinin katılımıyla Şehit Büyükelçi İsmail Erez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Acil Durum ve Afet Tatbikatı gerçekleştirildi.

Acil Durum ve Afet Tatbikatı

Bayrampaşa Şehit Büyükelçi İsmail Erez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Acil Durum ve Afet Tatbikatı gerçekleştirildi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen tatbikata, UMKE, AFAD, İstanbul İtfaiyesi ve Bayrampaşa Arama Kurtarma (BAYRAK) ekipleri katıldı. Senaryo gereği depreme sınıfta yakalanan öğrenciler "çök-kapat-tutun" hareketini yaptıktan sonra hızla binadan tahliye edildi. Tatbikatta, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in yanı sıra İlçe Kaymakamı Dr. Soner Şenel İlçe Milli Eğitim görevlileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sınıflarında olan öğrenciler okulda sirenlerin çalması ile birlikte 'çök-kapan-tutun' hareketini yaptı. Kısa bir sürenin ardından ikinci sirenin çalmasıyla sınıflarını kontrollü bir şekilde boşaltan öğrenciler, bahçede bulunan toplanma alanlarına hareket etti. Senaryo gereği okulun üst katında çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. Mahsur kalan öğrenci ise itfaiye merdiveniyle kurtarıldı. Okul içinde çıkan yangında yaralı bir öğrenci de kurtarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi. Okul bahçesine tatbikat maksatlı getirilen enkaz birikintileri önünde arama - kurtarma ekipleri tarafından gaz ölçümü yapıldı ve K9 arama kurtarma köpeği Joker de enkazda çalışmalara katıldı. Joker'in koku alması ile birlikte yeri tespit edilen enkaz altındaki öğrenci arama-kurtarma ekipleri tarafından kurtarıldı. Yine senaryo gereği üst katlarda mahsur kalan öğrenciler kurulan halat yardımı ile aşağıya indirilerek ambulans ekiplerine teslim edildi. Tatbikatın sonunda okulun en üst katından halat yardımı ile aşağıya inen Türk Bayraklı genç, sırtındaki bayrağı Bayrampaşa Kaymakamı Soner Şenel'e teslim etti.

İÇERİK GALERİ

Logolar
HASAN MUTLU

T.C. Bayrampaşa Belediye Başkanlığı - 2024

Tüm hakları saklıdır.

E-posta: [email protected]

Adres: Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:2 Bayrampaşa / İstanbul

Bayrampaşa Belediyesi yeniliklerini takip edin

Bize Ulaşın

444 1 990

BELEDİYE BAŞKANI

HASAN MUTLU