‘Srebrenitsa katliamı’ unutulmadı

  • 03.09.2021 11:02

Bundan tam 27 yıl önce Bosna Savaşı sırasında Srebrenitsa’da katledilen binlerce Müslüman, Bayrampaşa’da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliği yaptığı etkinliğe TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Etkinlikler kapsamında Srebrenica Boşnak Soykırımı Anıtı’nın açılışı yapıldı.

‘Srebrenitsa katliamı’ unutulmadı

Srebrenitsa katliamının 27. yıl dönümünde Bayrampaşa Belediyesi ve Türkiye Bosna Sancak Derneği tarafından anma etkinlikleri düzenlendi. Anma etkinlikleri kapsamında önce Yıldırım Mahallesi’nde yürüyüş, ardından Şehir Parkı’nda Srebrenica Boşnak Soykırımı Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra ise dernek binasında anma töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Etkinlikte konuşan Başkan Aydıner, “Osmanlı İmparatorluğu’nun ardından Balkanlar’da her zaman masum siviller katledildi. Bu siviller bizim kardeşimizdi, dostumuzdu. Kardeş ve dost acısı asla unutulmaz. Bu katliamları 27 yıldır unutmadık, unutturmadık, unutturmayacağız.” dedi.

Etkinliğe TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanvekili Celal Adan, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar ve yönetim kurulu üyeleri siyasi parti ve STK’ların temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

SREBRENİTSA KATLİAMI

Srebrenitsa katliamı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yapılan en büyük sivil katliam olarak nitelendiriliyor.

Dünyanın şahitliğinde, bundan tam 27 yıl önce Avrupa’da tarihin en kanlı zulümlerinden biri yapılmış ve masum insanlar sistemli bir şekilde katledilmişti.

Srebrenitsa’da, Bratunaç'ta, Karakay'da, Potoçari'de, Miniçi'de, Tuzla Yolu’nda sadece birkaç gün içinde yaklaşık 10 bine yakın silahsız masum insan, hatta kadınlar, çocuklar, kundaklarındaki bebekler insanlık dışı yöntemlerle Sırplar tarafından adeta etnik temizliğe tabi tutulmuştu.

İÇERİK GALERİ

Logolar
HASAN MUTLU

T.C. Bayrampaşa Belediye Başkanlığı - 2024

Tüm hakları saklıdır.

E-posta: [email protected]

Adres: Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:2 Bayrampaşa / İstanbul

Bayrampaşa Belediyesi yeniliklerini takip edin

Bize Ulaşın

444 1 990

BELEDİYE BAŞKANI

HASAN MUTLU