YAŞAM
Kadın,Çocuk ve Aile

KADIN ve AİLE

Çalışan Annelerin Çocukları Emin Ellerde

Değişen dünyada iş yaşamına ortak olmak durumunda kalan kadınlarımızın minik yavrularını gönül rahatlığı ile emanet edebilecekleri Bayram Yuvalarımız hizmetinizde. Bayrampaşa Belediyesi, çalışan kadınlara Altıntepsi ve Kocatepe Mahallesindeki Bayram Yuvalar ile nezih ortamlar sunuyor.

Bayram Yuvalar http://www.bayramyuva.com/

Bilge H@atun

Belediyemiz, teknolojiyi kullanmak isteyen ancak zaman ve maddi sıkıntılar nedeniyle bu isteklerini gerçekleştiremeyen ev hanımları için son teknolojiyle donatılmış otobüs geliştirdi. Eğitim merkezlerine gitmeye zaman ayıramayan ilçemiz ev hanımlarına mobil eğitim vermeyi amaçlayan dijital otobüste, öngörülen zaman boyunca hanımlara internet destekli bilgisayar eğitimi verilmektedir.

Bayrampaşa Belediyesi Hayırevi

Bayrampaşa’nın en hayırlı evi Bayrampaşa Belediyesi Hayırevi. İlçemizdeki ihtiyaç sahiplerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hizmet veren Hayırevimiz veren elin erdemiyle, alan elin duasını buluşturuyor. Bu doğrultuda ihtiyaç sahibi ailelerin tespitini yapan Hayırevimiz gıdadan giyime, ev tekstilinden beyaz eşya ya kadar gerekli yardımları yaparak ihtiyaçsız bir Bayrampaşa için, durmaksızın çalışıyor.

Adres: Altıntepsi Mahallesi Mete Sokak No:83 Bayrampaşa / İstanbul

Tel: 0(212) 544 39 09

Bayrampaşa Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi

Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bayrampaşa Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen, tüm kadınlarımıza ücretsiz sağlık, danışma ve eğitim hizmeti sunan tam donanımlı bir sağlık merkezidir.

Merkezimizden sosyal güvencesi olan, olmayan 15 yaş üzeri tüm hanımlar faydalanabilmektedir. Sağlık Merkezimizde; rahim kanseri, meme kanseri, genital enfeksiyon taraması ve tedavileri ile doğum muayenesi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri http://www.ibb.gov.tr/SITES/SAGLIKVESOSYALHIZMETLER/KADINSAGLIGI/Pages/KSMler.aspx

1000 Kadına 1000 İş Projesi

‘1000 Kadına 1000 İş’ projemiz ile kadınlarımızı hem üniversiteli hem de iş sahibi yapıyoruz.

Eğitimlerini tamamlayıp belgelerini alan kadınlarımızı işe yerleştirdik.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Kadınlara Yönelik Çalışmaları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadına yönelik şiddet başta olmak üzere ailenin temel değerlerinden biri olan kadınlarımızın hayatın her aşamasında yaşamlarını kolaylaştırmak için Girişimci Destek Programlarından Aile Eğitim Programlarına kadar çok çeşitli hizmetler sunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı http://www.aile.gov.tr/tr

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü, toplumda sağlıklı evliliklerin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla Evlilik Öncesi Eğitim Programı düzenlemekte ve evlilik süresi boyunca ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzlukta çiftlere yardımcı olmaktadır.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü http://www.athgm.gov.tr/tr/

Aile Eğitim Programı (AEP)

Aile bireylerinin çağın gerektirdiği temel aile yaşam becerilerine yönelik bilgi, beceri ve tutumları edinebilmeleri için hazırlanmış bir yetişkin eğitim programıdır.

Aile Eğitim Programı İletişim, Sağlık, Hukuk, İktisat ve Medya ana başlıklarında 20 farklı alanda eğitim hizmeti sunmaktadır.

Aile Eğitim Programı http://www.aep.gov.tr/

Kadına Yönelik Şiddet

Devlet, pozitif ayrımcılık mekanizmasını harekete geçirerek6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile kadına yönelik aile içi ve toplumsal şiddetin önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Mart 2012’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanun kadına yönelik şiddetin oranının düşmesini sağlamıştır.

Kadına Yönelik Şiddet http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin1.Aspx?MevzuatKod=1.5.6284&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=kad%u0131na&Tur=1&Tertip=5&No=6284

Çocuk Hizmetleri

Çocuk Hakları, Sosyo-Ekonomik Destekler, Gönüllü Hizmetler, Evlat Edinme, Sokakta Yaşayan/Çalışan Çocuklar başlıklarında Bakanlık hizmetlerine buradan erişebilirsiniz.

Çocuk Hizmetleri http://www.cocukhizmetleri.gov.tr/tr/

Bilge Çocuk

Belediyemiz tarafından özel olarak dizayn edilmiş, bilgisayarlarla donatılmış gezici otobüste, çocuklarımıza deneyimli eğitmenler tarafından internet destekli bilgisayar eğitimi verilmektedir. Bu otobüsümüz vasıtasıyla, çocuklar hem interneti bilinçli kullanmayı öğreniyor, hem de oyunlarla bilgisayarın eğlenceli dünyasında vakit geçiriyor. İlçemizdeki bütün okulları dolaşan, internet destekli otobüslerimizden 3, 4 ve 5. sınıfa giden bilgisayar kullanmayı öğrenmek isteyen bütün öğrenciler yararlanabilmektedir.

Sünnet Şöleni

Geleneksel hale getirdiğimiz sünnet şöleni ile her yıl yüzlerce minik yavrumuzu sünnet ettiriyor, onları boğaz turuna çıkararak mutluluklarına mutluluk katıyoruz.

 

Yaz Spor Okullarımız

Öğrencilerin yaz tatilini en verimli şekilde geçirmelerini sağlamak amacıyla belirli programlar dâhilinde yaz spor okulları açıyoruz. Spor okullarımızda öğrenciler bir yandan tatilin keyfini çıkarırken, diğer taraftan sosyal grup içinde becerilerini geliştiriyor.

 

Bilgi Evlerimiz

Eğitime ve bilime destek vermek amacıyla hayata geçirdiğimiz Nazmiye Kaya ve Altıntepsi Bilgi Evimiz öğrencilerimize ücretsiz olarak destekleyici eğitimler vermektedir.

Zengin bir kütüphaneye sahip Bilgi Evlerimizde; ders kitapları, edebiyat kitapları, hikâye ve romanlar, dünya klasikleri, yerli klasikler, kaynak kitaplar ve kişisel gelişim serisi olmak üzere 2 binden fazla kitap yer almaktadır. Bilgisayar destekli kütüphanemizde öğrencilerimiz, konu ya da yazar adı ile kaynak araması yapabilmektedir.

Eğitimin ailede başladığı bilinciyle hareket eden Bilgi Evlerimizin öğretmenleri, dönem dönem aile seminerleri düzenleyerek, çocuğun gelişimi noktasında aile ile ortak çalışmalar da yürütmektedir.

Altıntepsi Bilgi Evi

Adres: Altıntepsi Mahallesi Yeni Sokak No:13 Bayrampaşa / İstanbul

Tel: 0(212) 501 74 40

Nazmiye Kaya Bilgi Evi

Adres: Kocatepe Mahallesi 19. Sokak No:100 Bayrampaşa / İstanbul

Tel: 0(212) 640 10 06

 

 

 

 

 

 

 

 


submit
submit