Haberler
HZ. MEVLANA VUSLATININ 745. YIL DÖNÜMÜNDE BAYRAMPAŞA’DA ANILDI
Öğretileriyle tüm dünyada büyük ilgi uyandıran İslam âlimi ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri vuslatının 745. yıl dönümünde Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği "Şeb-i Arus" programında anıldı. Programda sahne alan Bayrampaşa Musiki Cemiyeti Korosu ve semazenler izleyenleri büyüledi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri, "düğün gecesi" olarak adlandırdığı vuslatının 745’inci yıl dönümünde Bayrampaşa Belediyesi tarafından Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Şeb-i Arus’ programıyla anıldı. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliğinde düzenlenen ‘Hz. Mevlana’dan Rubailer’ temalı programa meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, ilçede görev alan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda, Bayrampaşa Musiki Cemiyeti Korosu tarafından Hz. Mevlana’nın rubailerinden Ateş Karaduman'ın bestelediği eserler icra edilirken sahne alan semazenlerin gösterisi izleyenleri büyüledi. Programa konuk olan Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı Aylin Şengün Taşçı da seslendirdiği eserlerle geceye renk kattı.

Gecede konuşan Başkan Atila Aydıner, Hz. Mevlana’nın  "Ne olursan ol yine gel" sözleriyle insanların yüreklerine sevgi ve birlik tohumları ektiğini ve bu düsturuyla hala gönülleri fethettiğini hatırlatarak “Bugün, insanlık âleminin en büyük isimlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı anmak için bir aradayız. Mevlana Celâleddin-i Rumi yazdıkları ve söyledikleriyle insanlara yol gösteren gerçek bir bilgin, mutasavvıf, alim, şair ve düşünce adamıdır. Hz. Mevlana aşkla, sevgiyle, dostlukla birlikte mücadelenin, umudun ve zorlukların üstüne gitmenin de sembolüdür. Mevlana’yı vefatının, O’nun ifadesiyle vuslatının ve Şeb-i Arus’un 745. yıl dönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Vuslat herhangi bir kavram değildir. Aslında vuslat bize varlığımızı, kimliğimizi, mevcudiyetimizi ve bütün bu sınırların ötesinde ilahi buluşmaya hazırlığımızı hatırlatıyor. Nihayette hepimiz vuslata ulaşacağız. Önemli olan o vuslata nasıl ulaştığımız. Vuslat gecemizin, Şeb-i Arus’un hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


submit
submit