Haberler
ÇOCUKLAR, HACİVAT VE KARAGÖZ’Ü ÇOK SEVDİ
Bayrampaşa Belediyesi, ‘Milli Kültür Seferberliği’ kapsamında 2. İstanbul Karagöz Festivali'ni öğrencilerle birlikte gerçekleştirdi. Etkinliğe katılan Başkan Aydıner, “Zengin milli kültürümüzün önemli bir parçası olan Hacivat ve Karagöz’ü sevgili çocuklarımıza tanıtmalıyız” dedi.

‘Milli Kültür Seferberliği’ kapsamında 2. İstanbul Karagöz Festivali’ni minik öğrencilerle birlikte Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştiren Bayrampaşa Belediyesi, öğrencileri gölge oyunu 'Karagöz ve Hacivat' ile buluşturdu. Kültürel mirasa sahip çıkmak ve geleneksel değerleri gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenen etkinlikte öğrenciler hem Hacivat ve Karagöz’ü tanıdı hem de doyasıya eğlendi.

“ZENGİN MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZÜN ÖNEMLİ BİR PARÇASI”

Etkinliğe katılarak minik öğrencilerin mutluluğuna ortak olan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner “Zengin milli kültürümüzün önemli bir parçası olan Hacivat ve Karagöz’ü sevgili çocuklarımıza tanıtmak ve anlatmak amacıyla böyle güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Geleneksel sanatlarımızı iyi öğrenmeli ve bunları gelecek nesillere doğru aktarmalıyız. Çünkü kültürel zenginliğimiz, geçmişi ve geleceği birbirine bağlayan en etkili köprüdür. Bu vesileyle 2. İstanbul Karagöz Festivali’nin ilçemizde düzenlenmesine katkı sunan Karagöz Derneği Başkanı Enis Ergün’e ve ekibine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER HACİVAT-KARAGÖZ TASVİRİ YAPTI

Öte yandan festival çerçevesinde, Bayrampaşa Belediyesi Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören engelli çocuklar, Karagöz ve Hacivat tasvirleri yaparak, hem el becerilerini geliştirdiler hem de hoşça vakit geçirdiler.

2. İstanbul Karagöz Festivali, çeşitli etkinliklerle Bayrampaşa’da 30 Ekim’e kadar devam edecek.

Hacivat ve Karagöz, 2009 yılında UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültür mirası listesine dâhil edilmişti.


submit
submit