Haberler
TEKNOFEST İSTANBUL, KAPILARINI AÇTI
Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest İstanbul, "Milli teknoloji hamlesi" hedefleri doğrultusunda İstanbul Yeni Havalimanı'nda kapılarını ziyaretçilere açtı. Festivale Başkan Atila Aydıner öncülüğünde çok sayıda Bayrampaşalı da katıldı. Katılımın ücretsiz olduğu festival, 23 Eylül’e kadar sürecek.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST, İstanbul Yeni Havalimanı'nda kapılarını açtı. Havalimanı hava kontrol kulesi önüne kurulan ana sahnede festivalin son gününe kadar birçok etkinlik düzenlenmesi planlanırken, katılımcı firmaların stantlarında da bilgilendirme ve birçok deneyim fırsatı sunuluyor. Alana girişler için kontrol noktaları oluşturulurken, misafirlerin ihtiyaçları için çok sayıda sosyal donatı alanı inşa edildi.

Festivalde, AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu'nun kullandığı "Kawasaki H2R model motosiklet, Formula 1 aracı, spor araçlar, Solotürk F-16 uçağı ve bir iş jeti" için aynı anda start verildi. Havalimanının pistinde yapılan ve 400 metrelik mesafeyi Kenan Sofuoğlu, motosikteliyle 9,43 saniyelik dereceyle birinci bitirdi.

23 Eylül'e kadar sürecek festivalin en önemli bölümünü ise 12 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmaları oluşturacak. Yarışmacı takımlara, hazırlık sürecinde kendi projelerini geliştirmeleri için teknik malzeme ve ekipman desteği verilerek, gençlerin teknoloji geliştirmeleri desteklenecek. Katılımın ücretsiz olduğu festival ile Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefleniyor.


submit
submit