Haberler
TÜRK DÜNYASI NEVRUZ’U BAYRAMPAŞA’DA COŞKUYLA KUTLADI
Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz, Türk dünyasından 11 ülkenin katılımı ile Bayrampaşa’da coşkuyla kutlandı. Kutlama programına ev sahipliği yapan Başkan Atila Aydıner, “Nevruz, Anadolu'dan Kafkaslar'a, Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu'dan Tibet'e kadar geniş bir coğrafyada yüzyıllardan bu yana kutlanan, hepimizin ortak değeri ve ortak bayramıdır” dedi.

Bolluğu, bereketi ve tazelenmeyi ifade eden Nevruz, Türk dünyasından 11 ülkenin katıldığı etkinlikle Bayrampaşa’da kutlandı. Muratpaşa Mahallesi Tuna Caddesi’nde mehteran yürüyüşü ile başlayan program, demir dövme ve yumurta tokuşturma ritüelleriyle devam etti. Yakılan Nevruz ateşinden atlayan Başkan Atila Aydıner ve davetliler, halaylar çekerek Nevruz’u coşkuyla kutladı. Tuna Spor Kompleksi’nde devam eden kutlama programında Türk halk oyunları ve çeşitli ülkelerin yöresel dans ve müzik gösterileri sergilenerek görsel şölen oluşturuldu. Türk dünyasının yoğun ilgi gösterdiği program renkli görüntülere sahne oldu.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliğinde gerçekleşen kutlama programına İstanbul Türk Ocağı Başkanı Cezmi Bayram, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Buryat, Altay, Başkurdistan, Kabardin Balkar, Makedonya, Sırbistan, Kosova ve Bosna-Hersek’ten çok sayıda davetli ile Bayrampaşalı vatandaşlar katıldı.

“NEVRUZ, HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ VE ORTAK BAYRAMIDIR”
Kutlama programında konuşan Başkan Atila Aydıner, “Nevruz; kardeşliğin, dostluğun, barışın ve huzurun yeşerdiği önemli bir gündür. Bugün baharı müjdeleyen Nevruz’u Türk dünyasından Bayrampaşa’ya gelen kardeşlerimiz ile birlikte kutluyoruz. Ateşimizi yaktık, mehteranla yürüdük, demirleri dövdük; böylece bahara, sevgiye, dostluğa ve kardeşliğe merhaba dedik. Nevruz, Anadolu'dan Kafkaslar'a, Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu'dan Tibet'e kadar geniş bir coğrafyada yüzyıllardan bu yana kutlanan, hepimizin ortak değeri ve ortak bayramıdır. Başta aziz milletimiz olmak üzere, müşterek kültür coğrafyamızda yaşayan tüm halkların Nevruz Bayramı’nı yürekten kutluyor, Nevruz'un barış ve esenliğe vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.


submit
submit