BAYRAMPAŞA’DA KARNE VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ HEYECANI
Başkan Atila Aydıner, Mobil İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen yıl sonu programına katılarak Bayrampaşalı öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu. Aynı programda Bayrampaşa Belediyesi’nin “Dünya Çevre Günü” münasebetiyle düzenlediği özel etkinlikte, ambalaj atığı ve atık pil toplama yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ise ödüllerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Tüm yurtta olduğu gibi Bayrampaşa’da da okullar yaz tatiline girdi. Okulların tatile girmesiyle birlikte çok sayıda okulda karne dağıtım programı düzenlendi. Mobil İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen karne dağıtım programına katılan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, öğrencilere karnelerini vererek onların bu heyecanına ortak oldu. Programa Başkan Atila Aydıner’in yanı sıra, Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülaziz Yeniyol, Bayrampaşa Müftüsü Yılmaz Küçük, şube müdürleri, belediye meclis üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler, çok sayıda öğrenci ve aileleri katıldı. 

Öte yandan aynı program çerçevesinde  Bayrampaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, “Dünya Çevre Günü” münasebetiyle öğrencilerde çevre duyarlılığı oluşturmak amacıyla özel bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, Okullar Arası Ambalaj Atığı ve Atık Pil Toplama yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Öğrencilerin geri dönüşüm malzemelerinden oluşturdukları enstrümanlar ile yaptıkları müzik ve dans gösterisi  misafirlerin büyük beğenisini topladı.

BAŞKAN AYDINER: GELECEĞİMİZİ ÇÖPE ATMAYALIM

Bu anlamlı etkinlikte çocukların mutluluğuna ortak olan Başkan Atila Aydıner, “Sevgili öğrenciler, dönem boyunca çok çalıştınız, çok yoruldunuz. Bugün emeklerinizin karşılığını alma günü. Yani karne günü. Karne, öğrencinin, öğretmenin ve velinin ortak başarısıdır. Bu vesileyle yaz tatilinin öğretmenlerimiz, çocuklarımız, gençlerimiz ve aileler için hayırlı olmasını temenni ediyor; tüm öğrencilerimize eğitim yolculuklarında başarılar diliyorum” dedi.

“Dünya Çevre Günü” münasebetiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın önderliğinde başlatılan sıfır atık projesine de değinen Başkan Aydıner sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bayrampaşa Belediyesi olarak sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrolünü sağlayıp gelecek nesillere daha temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ni  bizler de benimsedik ve bu konuda çeşitli çalışmalar yaptık. Biliyoruz ki, çevre, aldığımız nefes, içtiğimiz su, soframızdaki bereket ve çocuklarımızın geleceğidir. Son yıllarda bu konudaki hassasiyetlerin artması oldukça sevindirici. Çünkü geri dönüşebilen atıklar milli bir servet. Bu bağlamda ilçemizde bulunan kurum ve kuruluşları ile kuran kursları, anaokulları ve diğer okullar olmak üzere toplamda 10 bin kişiye eğitim verdik.  Bu eğitimlerinin verimli olması açısından geri dönüşüm ve çevre konulu tiyatro gösterileri ve öğrencilerin geri dönüşümü mutfağında görmeleri açısından tesis gezileri de yaptık. Bugün burada Dünya Çevre Koruma Günü etkinliği kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılında okullara yönelik düzenlediğimiz yarışmaları neticelendirirken, sevgili çocuklarımıza geri dönüşümün, temiz ve yeşil çevrenin önemini bir kez daha hatırlatıyor ve toplumdaki atık algısını çöp olarak nitelendirilen bir yaklaşımdan, çevre ve ekonomiye kazandırılan bir değere dönüştürmeyi hedefliyoruz. Lütfen geleceğimizi çöpe atmayalım. Haydi siz de sıfır atık hareketine katılın, dünyamız için sıfırdan başlayalım."

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen, 3 Aralık 2018 tarihinde başlayan Okullar Arası Ambalaj Atığı Toplama Yarışması 31 Mayıs 2019 tarihinde sona erdi. Altı ay boyunca toplanan her 200 kilo ambalaj atığı karşılığında ilçe genelindeki okullara 1 top A4 kağıdı verilerek, toplam 31 ton ambalaj atığına karşılık 135 top A4 kağıdı dağıtıldı. Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması'nda ise okullara toplanan her 250 kilogram pil karşılığında tablet, her 50 kilogram pil karşılığında spor seti verildi. 1 Ekim 2018 tarihinde başlayan ve 30 Nisan 2019'da sona eren bu yarışma kapsamında okullardan yaklaşık bin 500 kilogram atık pil toplandı.


submit
submit