‘BEREKET KONVOYU’ BALKANLAR’DA GÖNÜLLERİ FETHETTİ
“Kardeşlik sınır tanımaz” sloganıyla bu yıl 14. seferine çıkan Bayrampaşa Belediyesi’nin Bereket Konvoyu, Ramazan ayı boyunca Balkanları karış karış gezerek yine gönülleri fethetti. 8 Balkan ülkesinde yaklaşık 100 bin kişiyi iftar sofralarında buluşturan konvoya Balkan coğrafyasında yaşayan Müslümanlar büyük ilgi gösterdi. Belgrad’daki iftar programında konuşan Başkan Atila Aydıner, “Bizim Balkanlar’da tarihimiz, kültürümüz, sevdamız var. Buradaki kardeşlerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık, bırakmayız” dedi.

Ramazan ayı boyunca Balkanları 14. kez ülke ülke, şehir şehir gezerek iftar ve kültür sofraları kuran Bayrampaşa Belediyesi’nin Bereket Konvoyu, uzun soluklu yolculuğunu tamamladı. İlk iftar programını Yunanistan Gümülcine Kozlubekir’de düzenleyen konvoyun son durağı ise Bulgaristan Kırcaali oldu.

Yunanistan, Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan olmak üzere toplam 8 Balkan ülkesinin farklı şehirlerinde yaklaşık 100 bin kişiyi iftar sofralarında buluşturan konvoya Balkan coğrafyasında yaşayan Müslümanlar büyük ilgi gösterdi. Balkanlar’daki iftar programlarına Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner başta olmak üzere Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç, siyasetçiler, bürokratlar, din adamları, sanatçılar ve STK temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Balkanlar’daki kardeşlik iftarlarında; Kur’an-ı Kerim okundu, ilahiler söylendi, halk oyunları sergilendi. Vatandaşlara iftar menüsünün yanında lokma tatlısı ve Osmanlı macunu ikram edildi. Ayrıca çocuklar için çeşitli tiyatro gösterileri sahnelendi. Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği iftar programlarıyla yediden yetmişe tüm Balkanlar özlenen eski Ramazan günlerine geri döndü.

“BALKANLAR İLE KOPMAYAN BİR GÖNÜL BAĞIMIZ VAR“
Balkanlar’da Ramazan projesinin uluslararası bir kardeşlik projesi olduğunu söyleyen Başkan Atila Aydıner, “14 yıldır ilmik ilmik işlediğimiz Balkanlar’da Ramazan projemiz ile Balkanlar ve Türkiye arasında dostluk, barış ve kardeşlik köprüleri kurduk. Bizim Balkanlar’da tarihimiz, kültürümüz, sevdamız var. Oradaki kardeşlerimizi yalnız bırakmadık, bırakamayız. Bu duygularla bir kez daha Balkanlar’daki kardeşlerimiz ile kaynaşmak için yollara düştük ve yine Balkan coğrafyasında yaşayan Müslüman kardeşlerimiz ile Ramazan’ın bereketini paylaştık, aynı sofralarda ‘amin’ dedik. Çünkü bizim medeniyetimizin bir parçası da bu topraklarda, Evlad-ı Fatihan’da. O nedenle buradaki kardeşlerimiz ile ayrılmayan, kopmayan gönül bağlarımız var. Biz bu bağları sürdürmeye ve Balkanlar ile Türkiye arasında yeni gönül köprüleri inşa etmeye kararlıyız” dedi.


submit
submit