HZ. MEVLANA VUSLATININ 744. YIL DÖNÜMÜNDE BAYRAMPAŞA’DA ANILDI
Öğretileriyle tüm dünyada büyük ilgi uyandıran İslam âlimi ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri vuslatının 744. yıl dönümünde Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği "Şeb-i Arus" programında anıldı. Programda sahne alan Bayrampaşa Musiki Cemiyeti Korosu ve semazenler izleyenleri büyüledi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri, "düğün gecesi" olarak adlandırdığı vuslatının 744’üncü yıl dönümünde Bayrampaşa Belediyesi tarafından Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Şeb-i Arus’ programıyla anıldı. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliğinde düzenlenen ‘Mevlana’nın Dilinden’ temalı programa ilçede görev alan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bayrampaşa Bilgi Merkezi Çocuk Korosu’nun sahne almasıyla başlayan programda, Bayrampaşa Musiki Cemiyeti Korosu tarafından Hz. Mevlana’nın Divan-ı Kebir’inden Ateş Karaduman'ın bestelediği eserler icra edilirken sahne alan semazenlerin gösterisi izleyenleri büyüledi.

Gecede konuşan Başkan Atila Aydıner, “Hz. Mevlana aşkla, sevgiyle, dostlukla birlikte mücadelenin, umudun ve zorlukların üstüne gitmenin de sembolüdür. Bugün İslam dünyası büyük bir ıstırap içerisindeyken Hz. Mevlana’nın döneminde olduğu gibi İslam medeniyetinin büyük şehirleri yakılıp yıkılırken biz Şeb-i Arus’ta Hz. Mevlana’nın deva olan sesine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Rabbimiz o sesten bizi uzak tutmasın. Mevlana’yı vefatının, O’nun ifadesiyle vuslatının 744. yıl dönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Vuslat herhangi bir kavram değildir. Aslında vuslat bize varlığımızı, kimliğimizi, mevcudiyetimizi ve bütün bu sınırların ötesinde ilahi buluşmaya hazırlığımızı hatırlatıyor. Nihayette hepimiz bir Şeb-i Arus yaşayacağız, vuslata ulaşacağız. Önemli olan o vuslata nasıl ulaştığımız. Vuslat gecemizin, Şeb-i Arus’un hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 


submit
submit