BAKAN SAYAN KAYA 'ÇANAKKALE' PROGRAMINDA HOLLANDA’DA YAŞADIKLARINI ANLATTI
Bayrampaşa Belediyesi’nin Çanakkale Zaferi’nin 102. yılı münasebetiyle düzenlediği ‘Çanakkale’den 15 Temmuz’a Bir Diriliş Destanı’ isimli programda Çanakkale ve 15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı. Programın onur konuğu, Hollanda’da konuşması engellenen ve Türkiye’nin Roterdam Başkonsolosluğu’na girişine izin verilmeyen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya oldu. Bakan Sayan Kaya Hollanda'da yaşadığı o geceyle ilgili ayrıntıları anlatarak, “Üzerimize silah doğrulttular. Mermiyi namluya sürme sesini duyduk.” ifadelerini kullandı.

Çanakkale ve 15 Temmuz şehitleri Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliğinde Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel bir programla anıldı. Şair Serdar Tuncer’in okuduğu şiirlerle renk kattığı programın onur konuğu Hollanda’da konuşması engellenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya oldu. Programa katılan vatandaşlar, Türk bayrakları açarak Bakan Sayan Kaya’ya destek olurken, Serdar Tuncer’in seslendirdiği türküler ve anlattığı Çanakkale hikâyeleri de salondakilere duygu dolu anlar yaşattı.

“AVRUPA’YA EN GÜZEL CEVABI MİLLETİMİZ VERECEK”
Programda konuşan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda'nın neden olduğu diplomatik skandala ilişkin, “Üzerimize silah doğrulttular. Mermiyi namluya sürme sesini duyduk. Ama orada milletimize yakışır şekilde durduk. Çünkü bizler Çanakkale’de büyük bir destan yazmış, 15 Temmuz’da tankların önüne yatmış bir milletiz. Hiçbir tehdit beni oradan çıkaramazdı. Vatandaşın sesi bize güç verdi. Karşımızda muhatap olarak polis vardı. Bir bakanın muhatabı polis olabilir mi? Korumalarımıza “ilerlerseniz vururuz” dediler. Orada 7 saat mahsur kaldık. Çekici gelince araçtan indik. İhtiyaçlarımızı gidermemize bile izin verilmedi. Hala Hollandalı tek bir yetkiliden özür gelmedi. Avrupa'nın bu düşmanca tavrı birçok gerçeği de ortaya koydu.” dedi.

Avrupa’ya en güzel cevabı 16 Nisan’da milletin vereceğine inandığını aktaran Bakan Sayan Kaya, “Ülkemizin daha da gelişmesinden, ilerlemesinden korkuyorlar. Kendi kendini yöneten güçlü bir Türkiye’den rahatsız oluyorlar. Fakat ne yapılırsa yapılsın, hangi düşmanca tavır sergilenirse sergilensin. Bu ülke Allah’ın izni ile daha da gelişecek ve daha da güçlenecek. Bizler yokluk içinde dahi büyük bir destan, Çanakkale destanını yazmayı başarmış bir milletin mensuplarımız. Çok uzak değil, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’daki hain darbe teşebbüsü sırasında aziz milletimizin nasıl bir kahramanlık gösterdiğine hep birlikte şahit olduk. Bu vesileyle Çanakkale’den 15 Temmuz’a tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Kahraman gazilerimize de şükranlarımı sunuyor, Allah’tan acil şifalar diliyorum.” şeklinde konuştu.

“YENİDEN DİRİLİŞİN VE YÜKSELİŞİN ANAHTARI…”
Programda Başkan Atila Aydıner de Çanakkale ve 15 Temmuz kahramanlık destanı ile Anayasa referandumu üzerine bir konuşma yaptı. Konuşmasında aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anan Başkan Aydıner, “Ülkemiz için oldukça önemli, gelecek nesillerin kaderini belirleyici tarihi değere sahip bir seçimin arifesindeyiz. 16 Nisan 2017 Pazar günü 18 maddelik Anayasa değişiklik paketi aziz milletimizin onayına sunulacak. Bu referandum bugün kadar yapılmış tüm referandumların ötesinde milli şahlanışın, yeniden dirilişin ve yükselişin anahtarı niteliğinde bir referandum olacak. O nedenle bu bilinç ve kararla sandığa gidilmeli, her bir oyun da ne kadar kıymetli olduğu bilinmelidir.” ifadelerini kullandı.

Başkan Atila Aydıner’in ev sahipliğinde düzenlenen programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanı sıra Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl, Hayırevi Koordinasyon Merkezi Başkanı Melahat Aydıner, belediye başkan yardımcıları ile meclis üyeleri, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Aydıner, programın sonunda Serdar Tuncer’e hediye takdim etti.


submit
submit